+370 700 11 220

© 2023 Idėjatauragei.lt. Visos teisės saugomos

Sartininkų ąžuolų ir kryžių kalnelio išsaugojimas

Mažos vertės projektas rajone

Projekto vieta

Sartininkų kaimas, Žygaičių seniūnija, Tauragės raj.

Projekto tikslas

Projekto tikslas – sutvarkyti Sartininkų kryžių kalnelį, įrengiant apšvietimą bei padėti užtikrinti kalnelio išsaugojimą ateities kartoms.

Projekto uždaviniai:

  1. įrengti kryžių kalnelio apšvietimą;
  2. įsigyti ir pastatyti istorinę vėliavą;
  3. viešinti projekto įgyvendinimą ir pasiektus rezultatus.

Žemaitijos pietuose prie Mažosios Lietuvos šliejasi slenksčiuoto laiko tekmėje susiformavusio išskirtinio savitumo kraštas, nuo seno vietos žmonių vadinamas ,,parubežiu“. Tikėtina, jog 1898 metais įsteigtos muitinės ir krašto vienintelės pradinės mokyklos buvimas pasienyje esančiame Sartininkų miestelyje, lėmė, kad XX amžiaus pradžioje nepriklausomybę išsikovojusioje Lietuvoje ši gyvenvietė tapo valsčiaus administravimo centru. Kaip liudija pridedamos nuotraukos, nuo tada ir atsirado Sartininkuose kryžių kalnelis, apgaubtas šimtamečių ąžuolų. Prieš 15 metų kraštietis kanauninkas Jonas Bučinskas gelbėdamas senus metalinius kryžius nuo išmetimo, vežė ir statė juos būtent šiame kryžių kalnelyje. Taip iki šių dienų jau surinkta, atvežta ir pastatyta apie 70 senovinių kryžių. Aktyvūs Sartininkų bendruomenės nariai pastebėjo, kad savitumu išsiskiriantis kryžių kalnelis traukia pravažiuojančių dėmesį, todėl pasistengė, kad kalnelio teritorija būtų sutvarkyta, kryžiai neišvartyti, žolė nupjauta. Kad pravažiuojantys sustotų ir aplankytų kryžių kalnelį bendruomenė iš surinktų 1,2 proc. GPM lėšų nupirko ir pastatė lauko sūpynę bei stalą su suolais. Tačiau, atėjus tamsiam paros laikui, ši išskirtinė Sartininkų kaimo vieta, tampa nematoma. Todėl bendruomenė norėdama šiai vietai suteikti galimybę būti matomai ir tamsiu paros metu, teikia paraišką, kurios pagrindinis akcentas – įrengti apšvietimą su 8 LED gatvės šviestuvais, naujais stulpais ir kita reikalinga įranga. Įrengus apšvietimą dar būtų pastatyta ir vėliava, kuri identifikuotų lietuvybę. Bendruomenės ateities planuose įrengti lauko stendus, pastatyti suoliukus su šiukšliadėžėmis. Apibendrinus – paversti kryžių kalnelį – lankytina vieta, kurios neaplenktų turistai ir kraštiečiai. Valstybinių ir kitų atmintinų švenčių metu rengti šioje vietoje minėjimus, susibūrimus. Taip pat šalia esančioje laisvoje žemėje praplėsti parką ir pasodinti jaunų ąžuoliukų bei nepamiršti pasirūpinti ir šimtamečių ąžuolų priežiūra.

Projekto nauda

Anksčiau kryžiai buvo neatskiriama kaimo dalis. Žmonės juos statydavo, kad Dievas globotų ir saugotų namus, dėkodami už suteiktas malones, prašydami sveikatos ar gero derliaus. Statydavo prie sodybų, kryžkelių, žūties vietų. Mūsų karta yra atsakinga už tai, kad tokie objektai, kaip Sartininkų kryžių kalnelis neišnyktų, o ateities kartos turėtų galimybę susipažinti su to meto istorija. Įrengus kryžių kalnelio apšvietimą, atsivertų puikus vaizdas tamsiu paros metu, be to tai suteiktų ir saugumo, kad piktavaliai nesikėsintų ir negadintų kryžių.

Sartininkų kryžių kalnelis – istorinės atminties puoselėjimo, rimties, įkvėpimo, pamąstymų apie vertes vieta, skirtas jaunosios kartos pažinimui. Be to, tai pagyvintų Sartininkų kaimo įvaizdį, atkreiptų pravažiuojančiųjų dėmesį ir būtų dar viena turistų lankytina vieta Tauragės rajone.

Vieta žemėlapyje